Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2:  Κυπέλλούχος ο ΠΑΟΚ με τον Κρμέντσικ να γίνεται ο ήρωας αφού πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90’.

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-2: Ο Κρμέντσικ απείλησε τρεις φορές σε πέντε λεπτά, με την τελευταία να ήταν καθοριστική αφού σκόραρε το γκολ της νίκης στο 90’. Έτσι ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το 8π κύπελλο της ιστορίας του και 4ο τα 5 τελευταία χρόνια.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με πέναλτι του Βιεϊρίνια. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Εμβιλά, αλλά ο Κρμέντσικ μίλησε στο φινάλε.

Οι τακτικές των Μαρτίνς, Γκαρσία

Τακτικά ο Πέδρο Μαρτίνς δεν άλλαξε το 3-4-3. Έκανε όμως αλλαγές σε πρόσωπα, με αποτέλεσμα κάποιες να ήταν και εκπλήξεις. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος τελικά έδειξε να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του. Κι έτσι βρέθηκε στο αρχικό σχήμα. Μαζί του ο Σεμέδο, αλλά και ο Εμβιλά. Γιατί ο Χολέμπας προτιμήθηκε να παίξει σαν αριστερό μπακ-χαφ και να μείνει εκτός ο Ρέαμπτσιουκ. Παράλληλα ο Μπουχαλάκης βρήκε θέση στην δυάδα των χαφ.

Ο Πάμπλο Γκαρσία, χρησιμοποίησε και αυτός το 3-4-3. Αλλά το πλήγμα ήταν πως ο Ελ Καντουρί. Έκανε μόνος του προθέρμανση και τελικά δεν έδειξε να είναι έτοιμος. Γι’ αυτό και αποκλείστηκε από το ματς. Την θέση του στην ενδεκάδα πήρε ο Ουάρντα, με τον Σβαμπ να μετακινείται στα χαφ.

Άστοχος ο Μπρούμα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς με διάθεση για να παίξουν μπάλα και να μην καταστρέψει ο ένας το παιχνίδι του άλλου. Έτσι υπήρξε κυκλοφορία και από τους δύο. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε μια ελαφρά υπεροχή στο πρώτο 15λεπτο. Έκανε και την πρώτη μεγάλη φάση στο 13’. Σε αντεπίθεση ο Μπρούμα ήταν τελικός αποδέκτης, έκανε το σουτ προ του Πασχαλάκη, από πλάγια αριστερά, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ.

Αναγκαστική αλλαγή ο Σωκράτης

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σωκράτης έκανε νόημα πως δεν μπορεί να συνεχίσει. Και ο Ολυμπιακός αποσυντονίστηκε. Ο «Δικέφαλος» πήρε μέτρα και με τους Ουάρντα, Σβιντέρσκι να ήταν ορεξάτοι. Στο 25’ ο Σωκράτης έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Ρέαμπτσιουκ. Που πήγε αριστερά και ο Χολέμπας πλαισίωσε την τριάδα των στόπερ.

Ο Βιεϊρίνια ευστόχησε στο πέναλτι

Στο 26’ ο ΠΑΟΚ έκανε την μεγάλη του φάση. Μετά από πρώτη κεφαλιά του Ουάρντα, ο Σβιντέρσκι έπιασε μια ακόμα κι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο «Δικέφαλος» ανέβασε κι άλλο την πίεση του και πήρε πέναλτι στο 33’. Ο Εμβιλά βρήκε το πόδι του Σβαμπ, που «τσίμπησε» την μπάλα και ο Μακέλι έδειξε πέναλτι. Παράβαση με την οποία συμφώνησαν και από το VAR. Στο 36’ Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το πέναλτι και ήταν εύστοχος, με την μπάλα να βρίσκει και στο δεξί δοκάρι.

Στο 45’+3 ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι. Ο Ανδρούτσος πήγε να πάρει την μπάλα, ο Βαρέλα άπλωσε το πόδι του και ο άσος του Ολυμπιακού έπεσε στο έδαφος. Ο Μακέλι ήταν κοντά στην φάση και έδειξε παίζεται.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου ήθελαν τον ΠΑΟΚ να έχει 6 τελικές και τον αντίπαλο του 3. Αντίθετα ο Ολυμπιακός είχε 58% κατοχή μπάλας και οι «ασπρόμαυροι» 42%.

Αλλαγή ο Φορτούνης, ισοφάρισε ο Εμβιλά

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με αλλαγή. Ο Φορτούνης πήρε την θέση του Μπρούμα.

Και στο 49’ ο Ολυμπιακός έκανε το 1-1. Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ με τον ανενόχλητο Εμβιλά να κάνει πλασέ και η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο 55’ ο Πασχαλάκης φάνηκε να βρίσκει τον Μασούρα μέσα στην μεγάλη περιοχή. Ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, αλλά ο Μακέλι, με την βοήθεια του VAR, είπε πως δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 56’ ο Φορτούνης έκανε σέντρα με τον Μασούρα να πιάνει κεφαλιά ψαράκι και ο Πασχαλάκης να μπλοκάρει με διπλή επέμβαση.

Στο 57’ ο Σβιντέρσκι έκανε τακουνάκι, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Σα, αλλά δεν είχε ταχύτητα και ο Πορτογάλος γύρισε άμεσα και την μπλόκαρε.

Στο 58’ ο Ελ Αραμπί γύρισε την μπάλα, αλλά για λίγο δεν την βρήκε ο Φορτούνης και χάθηκε νέα καλή ευκαιρία.

Οι 9 τελικές σε 30 λεπτά των «ερυθρόλευκων»

Στο 75ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε καταγράψει 9 τελικές στο δεύτερο ημίχρονο και ο ΠΑΟΚ είχε τρεις.

Οι ευκαιρίες του Κρμέντσικ

Ο ΠΑΟΚ στο 84’ πήγε να σκοράρει. Ο Κρμεντσικ έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης στο 85’ βρέθηκε τετ α τετ με τον Σα, έκανε το πλασέ, ο Πορτογάολς βρήκε την μπάλα ελάχιστα με το πόδι και την έδιωξε σε κόρνερ, σε μια σωτήρια επέμβαση.

Ο Κρμέντσικ στο 90’ έκανε το 1-2 για τον ΠΑΟΚ. Ασίστ με τακουνάκι του Ζίβκοβιτς και ο Τσέχος πλάσαρε σωστά τον Σα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ

ΓΚΟΛ: 36’ πεν. Βιεϊρίνια, 49’ Εμβιλά, 90’ Κρμέντσικ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2 Αουγκούστο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία):

MVP: Μίκαελ Κρμέντσικ: Μπήκε αλλαγή και σε πέντε λεπτά έκανε τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Η τελευταία ήταν και η φαρμακερή, αφού με αυτή σκόραρε και χάρισε