Με εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Άλμπα Βερολίνου νίκησε με 86-73 τη Μπάγερν Μονάχου κι έκανε το 1-0 στους τελικούς της Bundesliga.

Παρά το γεγονός πως η Μπάγερν εισήλθε στην καθοριστική περίοδο του πρώτου τελικού της Bundesliga με το σκορ -έστω και οριακά- υπέρ της (61-62), η γηπεδούχος Άλμπα κατάφερε να την αφήσει… πολλά μέτρια πίσω. Κι αυτό διότι με επί μέρους σκορ 26-11 οι Βερολινέζοι πήραν εν τέλει σχετικά εύκολα το «πρώτο αίμα» στη σειρά, η οποία κρίνεται στις τρεις νίκες.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιοβέλ Ζούσμαν με 14 πόντους συν 2 ασίστ, με τον Μαόντο Λο να ακολουθεί με 13 πόντους και 4 ασίστ. Από ‘κει και πέρα, η Άλμπα είχε μια πεντάδα (!) παικτών στους 8 πόντους. Ντα Σίλβα, Ολίντε, Κουμάτζε, Σίκμα και Μπλατ έβαλαν κι εκείνοι το… λιθαράκι τους στην εντυπωσιακή -έτσι όπως εξελίχθηκε- νίκη των «Άλμπατρος».

Σε ο,τι αφορά τη Μπάγερν, που κατέρρευσε στο φινάλε του ματς, ο Αντρέας Ομπστ ξεχώρισε επιθετικά με 17 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν κι ο Γουάιλερ-Μπαμπ με 10 πόντους κι 6 ασίστ. Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς, πάντως, έμεινε χαμηλά, τελειώνοντας το ματς με 4 πόντους και 2/5 σουτ σε 28 λεπτά. Το εντυπωσιακό για τους Βαυαρούς είναι πως ηττήθηκαν με διαφορά 13 πόντων και μένοντας στους 73 πόντους, παρά το γεγονός πως είχαν 15/31 (48%) τρίποντα!

Ασταμάτητη δράση στο live casino της Novibet

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στο Audi Dome του Μονάχου, στις 14/6. Οι Βαυαροί θα αναζητήσουν την ισοφάριση ενώπιον του κοινού τους, ενώ το σύνολο του Ίσραελ Γκονζάλες φιλοδοξεί να κάνει ακόμη ένα βήμα στον δρόμο προς το τρίτο διαδοχικό πρωτάθλημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 40-43, 61-62, 86-73.