Την ήττα και κατ’ επέκταση τον αποκλεισμό από το μεγάλο τελικό για τη διοργάνωση του FIBA European Championship for small countries, γνώρισε στο Κόσσοβο η Εθνική Γυναικών καθώς έχασε από την Εθνική Νορβηγίας με 72-31.

Το παιχνίδι της πρόκρισης χάθηκε από νωρίς καθώς το 25-0 που κατέγραψε η ομάδα της Νορβηγίας, ανάμεσα στην 1η και στη 2η περίοδο, ήταν καθοριστικό, μιας και το αρχικό 6-5, μετατράπηκε σε 31-5, ενώ στο 20λεπτο, η αντίπαλος ομάδα είχε προηγηθεί με 41-11.

Σημειώνεται η απουσία της Πηλακούτα, που ήταν αρκετά αισθητή, αλλά και η αναγκαστική αποχώρηση της Κυπριανού, λίγο μετά την έναρξη της 2ης περιόδου…

Η Εθνική, θα αντιμετωπίσει αύριο (30/6) την Εθνική Αλβανίας στον μικρό τελικό, ενώ την 1η θέση, θα διεκδικήσουν οι Μάλτα και Νορβηγία.

Το παιχνίδι είχε αργό τέμπο στο ξεκίνημα και με τις δυο ομάδες να μην βρίσκουν με ευκολία σκορ. Αποτέλεσμα αυτής της εικόνας, ήταν όπως το σκορ να φθάσει μόλις στο 6-5 για τη Νορβηγία στο 7`, αλλά στα τρία τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου, η Νορβηγική ομάδα κατέγραψε ένα 12-0 σερί, για να προηγηθεί στο 10λεπτο με 18-5.

Οι Κύπριες παρέμειναν άστοχες και στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, με αποτέλεσμα το σερί της Νορβηγικής ομάδας να φθάσει στο 25-0 και το σκορ, στο 31-5, όταν το χρονόμετρο έδειξε το 14` και παρότι ήταν ακόμα νωρίς, η κατάσταση είχε ήδη… δυσκολέψει.

Σημειώνεται δε, η αποχώρηση της Κυπριανού στις αρχές της 2ης περιόδου, λόγω τραυματισμού…

Λίγο πριν το 18`, η διαφορά ανέβηκε στο +30 (39-9), πάντα για την ομάδα της Νορβηγίας, που προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 41-11.

Βρίσκοντας περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση η ομάδα μας, μείωσε κάπως τη σε βάρος της διαφορά κατά το 3ο κομμάτι της αναμέτρησης, αλλά όχι σε βαθμό που να ένιωθαν απειλή οι παίκτριες της Νορβηγικής ομάδας.

Στο 30`, το σκορ πήγε στο 51-27, πάντα για την Εθνική Νορβηγίας.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη, η 4η περίοδος, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ενώ στο 38`, η διαφορά είχε φθάσει στο +40 (67-27) πάντα για την ομάδα της Νορβηγίας που τελικά έφθασε στη νίκη με 72-31.

Τα δεκάλεπτα: 18-05, 41-11, 51-27, 72-31.