Η ΑΕΚ Πετρολίνα κατάφερε να επικρατήσει επί του ΑΠΟΕΛ με 78-66 και να παραμείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, στην Α’ κατηγορία.

ΑΕΚ Πετρολίνα – ΑΠΟΕΛ (78-66)

Η 13η αγωνιστική της α’ φάσης στην OPAP Basket League ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ Πετρολίνα να παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μετά τη νίκη της επί του ΑΠΟΕΛ στο Κίτιον.

Οι παίκτες του Χριστόφορου Λειβαδιώτη επικράτησαν εύκολα με 78-66 παρά το ότι στην αρχή δυσκολεύτηκαν να χτίσουν απόσταση από τους αντιπάλους τους.

Λίγο πριν το πέμπτο λεπτό της τρίτης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ παραλίγο να επιστρέψει στο ματς και να κάνει την ανατροπή, καθώς μείωσε στους έξι, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεψαν να πάρουν το προβάδισμα και κατέγραψαν ένα σερί 13-2.

Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει στο +18 για την ΑΕΚ, η οποία στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη που της χάρισε την πρωτιά. Κορυφαίος παίκτης της ο Χόλινγκσγουορθ που σημείωσε 23 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 40-27, 58-50, 78-66.

Ανόρθωση – Αχιλλέας (75-50)

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη φετινή χρονιά έκανε η Ανόρθωση, η οποία νίκησε τον Αχιλλέα χωρίς να… ιδρώσει με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 75-50.

Η ομάδα της Αμμοχώστου από πολύ νωρίς έχτισε διαφορά στο σκορ κάνοντας ένα σερί 14-0 στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά της και το μόνο που κατάφερε ο Αχιλλέας ήταν να μειώσει ελάχιστα στο 3ο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο -20.

Κορυφαίος για την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη ήταν ο Χόρτον, ο οποίος έβαλε 11 πόντους και πήρε τέσσερα ριμπάουντ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 42-17, 61-35, 75-50.