Την δεύτερη ήττα της στο Eurobasket δέχτηκε η Ελλάδα, γνωρίζοντας την ήττα από την Ισπανία με 82-31. Αύριο αντιμετωπίζει τη Σλοβενία (13/8, 19.00), στον τελευταίο αγώνα των ομίλων.

Αν και η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι (6-2 στο 3′), συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η σπιρτάδα των Ισπανών και κυρίως η πίεση, έδωσε στη «Φούριας Ρόχας» ένα μικρό προβάδισμα (6-14 στο 9′), το οποίο ήταν το έναυσμα για να ξεφύγουν.

Με κινητήριο μοχλό την Νικόλ Ντομίνγκεθ (2.06μ), η Ισπανία γρήγορα «έφυγε» στο σκορ και σε συνδυασμό με την ελληνική επιθετική λειψανδρία (μόλις 8 πόντοι σε 1η, 2η περίοδο και 2 στο 3η περίοδο), οι «κόκκινες» κατάφεραν να «τελειώσουν» από πολύ νωρίς το παιχνίδι.

Ο τραυματισμός της Σύρπα, η οποία χτύπησε στο κεφάλι, επηρέασε ακόμη περισσότερο τις μικρές Ελληνίδες, οι οποίες δεν μπόρεσαν να μειώσουν τη διαφορά.

Ελλάδα (Γκουζίνη): Ανδρέου 1, Καρρά, Καζάκη, Πατσιατζή 3 , Πολυχρονοπούλου, Μπαλτζή 9, Χωλοπούλου 3 (1), Γιάνταη 2, Λιανούδη, Παπαγιαννάκη 6 (2), Σταθοπούλου 7 (1), Σύρπα.