Εντυπωσιακή επιστροφή και μεγάλη νίκη για τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν, που αν και βρέθηκε πίσω με 2 set, κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς της πρεμιέρας του, και στο τέλος να ολοκληρώσει την ανατροπή επί του Μπεράμπ Ζαπάτα Μιράλες, με 1-6, 6-7(5), 6-2, 6-0, 6-4, μέσα σε 3 ώρες και 38 λεπτά αγώνα.

Ο 30χρονος Αργεντινός τα βρήκε σκούρα στο 1ο μέρος, έχασε στις λεπτομέρειες του tie-break το 2ο σετ, και παρόλα αυτά δεν έχασε λεπτό την πίστη του για την ανατροπή, ανακτώντας πλήρως το μομέντουμ, και πλέον εστιάζει την προσοχή του στον Νούνο Μπόργες, που θα τον αντιμετωπίσει για τον 2ο γύρο του Παρισιού.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης, πως το εν λόγω ζευγάρι το προσέχει και ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς σε ενδεχόμενη πρόκρισή του επί του Ρομπέρτο Καρμπάλες Μπαένα, στο πλαίσιο των “64” του 2ου Major της χρονιάς, τότε θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Σβάρτσμαν και Μπόργες στον 3ο γύρο.

Αρκετό ενδιαφέρον είχε επίσης και η αναμέτρηση του Ντένις Σαποβάλοφ με τον Μπράντον Νακασίμα, τον οποίο και κέρδισε στα 5 set με 6-4, 7-5, 4-6, 3-6, 6-3, μετά από 3 ώρες και 47 λεπτά αγώνα, για να βρεθεί στον 2ο γύρο της Πόλης του Φωτός.

Το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο πήρεο ν Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, που κέρδισε καθαρά τον Γίμπινγκ Γου (7-6(4), 6-1, 6-1), ο Κάμερον Νόρι που επιβλήθηκε του Μπενουάτ Περ με 7-5, 4-6, 3-6, 6-1, 6-4, αλλά ο Άλεξ Ντε Μινόρ που επικράτησε του Ίλια Ιβάσκα με 6-1, 5-7, 6-1, 6-3.

ROLAND GARROS MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (-1h)