Η Βίρτους όχι μόνο δεν… επέτρεψε στην Αρμάνι να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου στην Μπολόνια αλλά με επιβλητικό τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 85-66 και έφερε τη σειρά των τελικών στα ίσια (3-3). Το πρωτάθλημα θα κριθεί σε 7ο ματς στο Μιλάνο!

Μέχρι το 28′ τίποτε δεν προμήνυε τη συνέχεια στον 6ο τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα η Βίρτους είχε διαφορά μίας κατοχής (60-57 το σκορ) αλλά έκτοτε η Αρμάνι… σταμάτησε να παίζει, οι παίκτες του Μεσίνα έκαναν πολλά λάθη, ήταν άστοχοι και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.

Πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 21-4 και έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο +20 (81-61) βάζοντας… τέλος στο ματς! Είναι χαρακτηριστικό ότι η Αρμάνι σημείωσε μόλις 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν εκ των πραγμάτων αδύνατον να βάλει δύσκολα στην Βίρτους. Πλέον οι δύο ομάδες θα τα παίξουν όλα για όλα στο Game 7 της σειράς στο Μιλάνο (23/6, 21:30) όπου θα κριθεί και ο πρωταθλητής Ιταλίας για την σεζόν 2022-23.

Το ματς: Βίρτους – Αρμάνι

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του ματς. Καμία από τος δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά στο σκορ, έχοντας στηριχθεί περισσότερο στην επίθεση και λιγότερο στην άμυνα. Ένα ξέσπασμα του Φόιγκτμαν στο τέλος της α’ περιόδου που έφερε σερί 5-0 για την Αρμάνι, βοήθησε την ομάδα του να προηγηθεί με 23-27. Και έχοντας βάλει το κερασάκι στην τούρτα με ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο πίσω από το κέντρο. Παρόλα αυτά δεν μπόρεσε η ομάδα του Μεσίνα να διατηρήσει το μομέντουμ με τον τρόπο τον οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Η Βίρτους «απάντησε» άμεσα με δικό της 7-0 ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση για το 30-27 στο πρώτο τρίλεπτο της β’ περιόδου. Έκτοτε όχι μόνο κράτησε τα ηνία του αγώνα αλλά έφτασε στο σημείο να προηγηθεί και με +8 πόντους διαφορά (45-37) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (49-43). Ένα διάστημα όπου η Βίρτους Μπολόνια ήταν εξαιρετικά εύστοχη στα δίποντα καθώς τελείωσε το πρώτο μισό του ματς με 14/19! Την ώρα που η Αρμάνι προσπαθούσε να «απαντήσει» με τρίποντα έχοντας από την πλευρά της 7/16 έξω από τα 6.75 μέτρα.

To +8 επέστρεψε γρήγορα και στην 3η περίοδο (51-43) με κάρφωμα του Σενγκέλια για τα… 15/20 δίποντα των γηπεδούχων ενώ για πρώτη φορά ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +10 (56-46) στο 23′. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν με αντεπίθεση διαρκείας να μειώσουν στη μία κατοχή (60-57) στο 28′ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Όμως οι βιαστικές επιλογές και η έλλειψη συγκέντρωσης έδωσαν την δυνατότητα στην Βίρτους να επιστρέψει και να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με διαφορά οκτώ πόντων (67-59).

Ο εκατέρωθεν εκνευρισμός πήρε… θέση στο παρκέ στην 4η περίοδο του ματς. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα τέσσερα πρώτα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε πετύχει πόντο, μέχρι που οι 2/3 βολές του Κορντινιέ διαμόρφωσαν το 69-59 στο 34′! Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά στο +18 για την Βίρτους (79-61 στο 36′) με τους γηπεδούχους να ρίχνουν -ουσιαστικά- τους τίτλους τέλους του αγώνα για την ισοφάριση της σειράς σε 3-3 πριν από τον… τελικό των τελικών στο Μιλάνο (23/6, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 49-43, 67-59, 85-66.