Η Μάιντς ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας με τη Χάιντενχαϊμ και δεν κατάφερε να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της Bundesliga.

Χάιντενχαϊμ και Μάιντς ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους με τον Μπούρκαρντ στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κλάιντιενστ στο 65’ που έκανε το τελικό 1-1.

Η Μάιντς αν και ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από την έδρα της Χάιντενχαϊμ που θα της έδινε βαθμολογική… ανάσα. Κάπως έτσι, έμεινε στη 16η θέση με 29 βαθμούς.