Στη μάχη του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με τον Λούκα Ντόντσιτς, νικητής ήταν ο πρώτος αφού η Ισπανία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 99-79 κόντρα στη Σλοβενία.

Ένα μεγάλο φιλικό περίπου δύο εβδομάδες πριν την έναρξη του Παγκοσμίου έδωσαν η Ισπανία με τη Σλοβενία. Οι Σλοβένοι ηττήθηκαν δύο φορές από την Εθνική μας σε ισάριθμα φιλικά και έπαθαν το ίδιο από τους Ισπανούς. Οι Ίβηρες επικράτησαν με 99-79, ανεβάζοντας απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο.

H ομάδα του Σκαριόλο ξέφυγε με 51-41 στο ημίχρονο και στη συνέχεια κατάφερε να ελέγξει το προβάδισμα αυτό μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Μάλιστα στο τέταρτο δεκάλεπτο, πάτησε γκάζι και έφτασε σε μια άνετη φιλική νίκη.

Για τους νικητές o Xoυάντσο Ερνανγκόμεθ είχε 17 πόντους, ενώ ο Αλντάμα πρόσθεσε 18 πόντους . Από την άλλη πλευρά , η Σλοβενία που δεν θα έχει στο Παγκόσμιο τον Τσάντσαρ λόγω τραυματισμού κόντρα στην Ελλάδα, έδειξε πολλές αδυναμίες σε άλλο ένα φιλικό. O Ντόντσιτς είχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 51-41, 73-63, 99-79