Αν και το ξεκίνημα στο ματς ήταν κάκιστο για τον Αλεξάντερ Μπούμπλικ, ο 27χρονος Καζάκος κατάφερε να επιστρέψει και να κερδίσει με ανατροπή τον Ντένις Σαποβάλοφ, στο ντέρμπι του 2ου γύρου του Open Sud de France στο Μονπελιέ της Γαλλίας.

Το Νο2 του ταμπλό και πρωταθλητής της διοργάνωσης το 2022, έσωσε τρία match points του αριστερόχειρα Καναδού στο συγκλονιστικό tie break του 2ου σετ και με σκορ 1-6, 7-6(12), 6-3, πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της ATP 250 διοργάνωσης, το βράδυ της Τετάρτης.

“Ο Ντένις είναι πρώην Top10 και επιστρέφει από τραυματισμό. Τα δύο πρώτα σετ ήταν καταστροφικά. Στάθηκα τυχερός στο τέλος και εκμεταλλεύτηκα τις ευκαιρίες μου. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη” είπε αμέσως μετά ο Μπούμπλικ ο οποίος στους “8” περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Σεφτσένκο-Μπαρερέ.

Nωρίτερα την Τετάρτη, ο Φλάβιο Κομπόλι έκανε την έκπληξη και απέκλεισε με 6-7(8), 6-3, 6-0 τον Γκάελ Μονφίς ενώ ο wild card Γάλλος, Χάρολντ Μάγιοτ κέρδισε με 6-1, 6-4 τον Μπενουά Περ.

OPEN SUD DE FRANCE SINGLES DRAW | DOUBLES | OOP (-1h)