Το Περιστέρι bwin πάλεψε για την ανατροπή, ηττήθηκε με 87-84 από τη Μούρθια στον μικρό τελικό του BCL και τερμάτισε 4ο στη διοργάνωση.

Δεν τα κατάφερε στον μικρό τελικό του BCL το Περιστέρι bwin. Η ομάδα του Σπανούλη έμεινε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, πάλεψε με όλες τις δυνάμεις για την ανατροπή στο δεύτερο, αλλά ηττήθηκε με 87-84 από τη Μούρθια. Έτσι τερμάτισε στην 4η θέση και ολοκλήρωσε το φοβερό του ταξίδι μέχρι το Final Four.

Για τους Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης ο Ράγκλαντ που είχε 14 πόντους στο ημίχρονο, μέτρησε 24 με 8 ασίστ. Ο Γουίλιαμς είχε 18 πόντους.. Στον αντίποδα ο Χάκανσον είχε 22 πόντους με 5/6 τρίποντα.

Περιστέρι – Μούρθια: Το ματς

To Περιστέρι μπήκε καλά στο ματς και με τον Ντάνγκουμπιτς έκανε το 6-3, παίζοντας καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά του ματς. Ο Τοντόροβιτς ισοφάρισε σε 10-10 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Κοπέν έκανε το 18-24 για τη Μούρθια, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι Ισπανοί είχαν 5/8 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο Ράντοβιτς σκόραρε για το 27-33 στο 13 για τους Ισπανούς. Ο ίδιος παίκτης πήγε τη διαφορά στο +10 για τους Ισπανούς, αφού έγραψε το 27-37. Το Περιστέρι δυσκολευόταν από το τρίποντο και είχε 0/8 στα πρώτα 17 λεπτά. Ο Χάκανσον με 3/3 τρίποντα έκανε το 29-41 στο 18′. Ο Ράγκλαντ είχε14 πόντους στο ημίχρονο, αλλά το Περιστέρι σούταρε με 0/8 τρίποντα.

Ο Τόμπσον χρεώθηκε με 4ο φάουλ στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο του Περιστερίου. Ο Κούρουκς έκανε το 39-52 στο 23′. Ο Χάκανσον έδωσε αέρα 16 πόντων στη Μούρθια για το 43-59 στο 26′. O Γουίλιαμς μείωσε σε 49-61 και ο Αλόνσο κάλεσε timeout στο 28′.

Ο Σαντ Ρος έκανε το 57-68 στο 32′. Ο Γουίλιαμς μείωσε σε 70-66 στο 35′. Ο Πουλιανίτης έκανε το 73-76, ενώ ο Χάκανσον με τρίποντο έκανε το 75-83 στο 38′ και έδωσε ανάσα στη Μούρθια. Ο Χουγκάζ δέχθηκε τάπα με το σκορ στο 82-85 και στη συνέχεια πάτησε την τελική γραμμή. Ο Χάκανσον έβαλε 2 βολές και κλείδωσε τη νίκη για τους Ισπανούς.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 35-44, 55-63, 84-87

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μούρθια είχε σε φοβερή με΄ρα τον Χάκανσον, ενώ μέτρησε 23/29 βολές, ενώ το Περιστέρι ήταν άστοχο στα τρίποντα με 3/15 τρίποντα.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Χάκανσον ήταν κορυφαίος των νικητών με 22 πόντους με 5/6 τρίποντα.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Ντάνγκουμπιτς σίγουρα περίμεναν περισσότερα. Είχε 2 πόντους.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σλίβα με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ έδωσε λύσεις.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ράγκλαντ έκανε ματσάρα με 24 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 5/6 τρίποντα του Χάκανσον.