Η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε τρομερή ανατροπή από το -20 και κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στην Γκραν Κανάρια με 95-89 στην παράταση, τρία 24ωρα πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό για τον «τελικό» του Game 5 και με φόντο τη πρόκριση στο Final Four του Βερολίνου.

Κανείς δεν περίμενε στα μέσα της 3ης περιόδου ότι η Μπαρτσελόνα θα κέρδιζε την Γκραν Κανάρια!

Ο λόγος; Ήταν πίσω στο σκορ με 45-65 έχοντας πραγματοποιήσει αποκαρδιωτική εμφάνιση. Εφάμιλλη με αυτή του ΣΕΦ στο Game 4 και μάλιστα λίγες ημέρες πριν φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό στο «Palau Blaugrana» για το ματς που θα κρίνει το εισιτήριο για το φετινό Final Four της Euroleague.

Όχι μόνο γύρισε από το -20 στέλνοντας το ματς στην παράταση, αλλά το έκανε και με… τον ίδιο τρόπο όπως στο ΣΕΦ. Αν και στο 3ο παιχνίδι της σειράς το φάουλ του Πετρούσεφ πάνω στον Πάρκερ έμελλε να «χαρίσει» τη νίκη στην Μπαρτσελόνα, στην αναμέτρηση με την Γκραν Κανάρια ο Μπρούσινο έστειλε και πάλι τον Αμερικανό φόργουορντ στα 4.5 μέτρα για τρεις βολές και με το σκορ 77-80.

Ο Πάρκερ είχε 3/3 και έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του να διεκδικήσει τη νίκη στην παράταση, κάτι που έκανε και με εμφατικό τρόπο έχοντας πραγματοποιήσει σερί 13-0!

Ο Νίκολα Λαπροβίτολα ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα έχοντας 29 πόντους με 5/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ πρόσθεσε άλλους 15 πόντους έχοντας 3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/3 βολές, ενώ από την Γκραν Κανάρια ο… πάλαι ποτέ παίκτης του Ολυμπιακού, Ίθαν Χαπ, τελείωσε το ματς με 24 πόντους (9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές) και 7 ριμπάουντ.

Το ματς: Μπαρτσελόνα – Γκραν Κανάρια

Αν και η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλά στο πρώτο πεντάλεπτο έχοντας προηγηθεί με 14-7 στο 6′ στη συνέχεια υπέστη μίνι μπλακ-άουτ με αποτέλεσμα να δεχθεί επιμέρους σκορ 10-2 έως το τέλος της πρώτης περιόδου (16-17). Ο Γκριμάου ήθελε να ανοίξει το rotation δίνοντας αρκετό χρόνο συμμετοχής όπως είναι οι Πάρα και Μπριθουέλα, οι οποίοι δεν είχαν ρόλο στα παιχνίδια των play off της Euroleague. Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι πλήρωσαν σε αυτό το διάστημα τα 2/7 τρίποντα και τα 8 λάθη (!) τα οποία και έβαλαν την Γκραν Κανάρια μέσα στο ματς. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 2η περίοδο του αγώνα. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 29-26 η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική.

Χάρη στην καλή άμυνα και την ευστοχία, η Γκραν Κανάρια πραγματοποίησε σερί 9-0 και βρέθηκε να προηγείται με 29-35 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (33-37). Τα ίδια και… χειρότερα έγιναν τα πράγματα για την Μπαρτσελόνα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς καθόλου ενέργεια, οι «μπλαουγκράνα» έγιναν… κομπάρσοι στο ματς και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20 πόντους διαφορά (45-65) έχοντας ξεκινήσει η Γκραν Κανάρια την 3 περίοδο με επιμέρους σκορ 28-12! Τα τρίποντα για την ομάδα του Λάκοβιτς έπεφταν βροχή με αποτέλεσμα να πάρει ολοκληρωτικά τα ηνία και το μομέντουμ του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε στη συνέχεια να «ροκανίζει την διαφορά και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό έχοντας πραγματοποιήσει την αντεπίθεσή της. Είναι χαρακτηριστικό ότι έφτασε στο -8 (61-69) στα 03:52 πριν από το τέλος αγγίζοντας την ολοκληρωτική ανατροπή στο σκηνικό του αγώνα. Η άμυνα είχε φέρει καλάθια στο επιθετικό τρανζίσιον ωστόσο δεν μπορούσαν οι παίκτες του Γκριμάου να πιέσουν περισσότερο. Στο 01:45 πριν από το τέλος το σκορ ήταν στο 69-74 υπέρ της Γκραν Κανάρια με τους Καταλανούς να είχαν φέρει το ματς σε κατάσταση διεκδίκησης. Στο 01:31 ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα μείωσε στο τρίποντο (72-75) με τους παίκτες του Λάκοβιτς να τα είχαν… χαμένα.

«Ξύπνησαν» μνήμες από το ΣΕΦ

Αστοχούσαν στις δικές τους επιθέσεις με τον Αμπρίνες να είχε 2/2 βολές φέρνοντας την Μπαρτσελόνα σε απόσταση μίας κατοχής (74-75). Ομως ο Μπάσας με τρίποντο – μαχαιριά στα 48” έφερε εκ νέου την Γκραν Κανάρια στο +4 (74-78), δίνοντας την χαριστική βολή στους γηπεδούχους. Ο Σατοράνσκι αστόχησε σε τρίποντο και ο εξαιρετικός Ίθαν Χαπ με 2/2 βολές στα 30” έφερε την ομάδα του στο +6 (74-80). Στα 23” τρίποντο ο Λαπροβίτολα για το 77-80, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα αλλα αστόχησαν τρεις φορές στην ιδια επίθεση για την ισοφάριση.

Τελικά ο Τζαμπάρι Πάρκερ ξύπνησε μνήμες από το Game 3 στο ΣΕΦ καθώς κέρδισε βολές σε προσπάθεια για τρίποντο ύστερα από φάουλ του Μπρουσινο με 2” να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Ευστόχησε και στις τρεις για το 80-80 αλλά η Γκραν Κανάρια δεν ευστόχησε στην τελευταία της προσπάθεια και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ναι μεν προηγήθηκαν με 80-84 αλλά στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε σερί 13-0 για το 93-84 δια χειρός Λαπροβίτολα, υπογράφοντας τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-37, 50-65, 80-80 (κ.α.), 95-89 (παρ.)