Με ξέσπασμα στην 3η περίοδο, η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού πέρασε από την έδρα της Μελικγκαζί (69-85) και ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία της στους ομίλους του Eurocup.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στην αφετηρία του φετινού Eurocup γυναικών ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε μέσα στην Τουρκία της Μελικγαζί πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένο στο 3ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 25-12!

Αυτό ήταν και το σημείο-κλειδί για τις «ερυθρόλευκες» οι οποίες ωστόσο είχαν επιστρέψει στο ματς από την 2η περίοδο και σ’ ένα ακόμα επιμέρους 20-13! Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και η ομάδα του Θωμά Νίκλα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24-15, στη συνέχεια έφτασε σ’ ένα συνολικό σκορ 70-45 έως και το τέλος της αναμέτρησης.

Η Αγγελική Νικολοπούλου ήταν η πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό και η καλύτερη του παρκέ, έχοντας 20 πόντους με 3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Η Ελεάννα Χριστινάκη πρόσθεσε με τη σειρά της άλλους 18 πόντους με 8/10 δίποντα, ενώ «διψήφιες» ήταν οι ΒίτολαΓουίλιαμς οι οποίες σημείωσαν από 16 πόντους η καθεμία.

Οι «ερυθρόλευκες» θα υποδεχθούν στην 2η αγωνιστική την ΤΤΤ Ρίγα (17/10, 18:30) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 37-35, 49-60, 69-85