Για 8η φορά στην καριέρα του σε Grand Slam, ο Νόβακ Τζόκοβιτς επέστρεψε από 0-2 κάτω στα σετ, στη βραδινή αναμέτρηση του 3ου γύρου κόντρα στον μαχητικό συμπατριώτη του, Λάσλο Τζέρε.

Ο 28χρονος Σέρβος, Νο38 της παγκόσμιας κατάταξης, είχε στριμώξει στα σχοινιά τον κορυφαίο τενίστα του κόσμου όμως ο Νόλε ξέρει καλύτερα από τον καθένα τον τρόπο να επιστρέφει και με τελικό σκορ 4-6, 4-6, 6-1, 6-1, 6-3 πανηγύρισε την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης.

Εκεί, ο Τζόκοβιτς θα συναντήσει τον Κροάτη Μπόρνα Κόγιο (Νο105) που νωρίτερα κέρδισε 6-4, 6-3, 6-2 τον Γίρι Βέσελι και θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην καριέρα του σε 3ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης.

Με τη νίκη αυτή ο 36χρονος κρατάει ζωντανό το όνειρο της κατάκτησης του 24ου Major της καριέρας του και του 4ου στη Νέα Υόρκη.

Ο Τζέρε, για περίπου 90 λεπτά, κατάφερε να περιορίσει σε “δεύτερο” ρόλο τον κορυφαίο συμπατριώτη του, παίζοντας θαρραλέα και κυριαρχώντας στα περισσότερα μεγάλα ράλι του ματς.

Όπως, όμως, συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις, ο Τζόκοβιτς βρήκε τον τρόπο, ανέβασε την απόδοσή του, ανάγκασε σε λάθη τον αντίπαλό του και μετά από 3 ώρες και 45 λεπτά κι ενώ το ρολόι έδειχνε 01:30 τα ξημερώματα, ολοκλήρωσε το σπουδαίο comeback.

“Απίστευτο. Είναι σχεδόν 02:00 και έχει ακόμα πολύ κόσμο. Ελπίζω το κοινό να διασκέδασε με το ματς. Για μένα δεν ήταν τόσο διασκεδαστικό στα δύο πρώτα σετ. Ήταν ένα από τα πιο δύσκολα παιχνίδια που έχω δώσει εδώ τα τελευταία χρόνια. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον Λάσλο που έπαιξε το καλύτερό τένις που έχω δει εγώ να παίζει” είπε ο Τζόκοβιτς on-court.

Το σημείο “κλειδί” του ματς ήταν όταν ο Τζόκοβιτς πέτυχε το πρώτο του break στο ματς στο πρώτο game του 3ου σετ κι έπειτα ανέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. To 3o και το 4ο σετ κατέληξε με 6-1 στην πλευρά του νέου Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης ενώ και στο 5ο σετ ο Νόλε ξεκίνησε με γρήγορο break (2-0) και έβαλε πλώρη για τη φάση των “16”.

Ήταν το 8ο comeback από 0-2 σετ κάτω για τον Τζόκοβιτς στην καριέρα του σε Grand Slam τουρνουά. Το 2011 το είχε κάνει ξανά στο US Open, στον ημιτελικό με τον Φέντερερ.